Official Government Website
Government: County Boards, Commissions, & Committees

Appointments & Current Commissioners

NAMEORIGINAL APPOINTMENTREAPPOINTMENTTERM EXPIRES
CHAIRMAN
Matt Swanson
DeKalb, IL 60115
September 19, 2007October 1, 2017September 30, 2022
VICE-CHAIRMAN
Arthur "Larry" Lundgren
DeKalb, IL 60115
April 1, 2010**October 1, 2014September 30, 2019
Cheryl Nicholson
Sycamore, IL 60178
August 19, 2015September 30, 2018
Mike Larson
DeKalb, IL 60115
November 17, 2010***October 1, 2015September 30, 2020
Charles Shepard
Sycamore, IL 60178
October 1, 2011October 1, 2016September 30, 2021
TREASURER*
Gary H. Hanson
DeKalb, IL 60115
February 18, 1984October 3, 2017September 30, 2018
SECRETARY*
Tasha Sims
Kingston, IL 60145
October 4, 2016October 3, 2017September 30, 2018

*TREASURER AND SECRETARY ARE NON VOTING MEMBERS AND ARE ONE YEAR TERMS EACH OCTOBER OR UNTIL NEXT ELECTION OF OFFICERS.

Per State Statutes appointments are for a five year period in staggered terms. Some early appoints were for four year terms creating some confusion in the scheduling. The terms have been adjusted to put the schedule back in order. All terms expire on September 30th of the designated year.

** New appointment made per County Board Proceeding dated March 17, 2010
*** New appointment made per County Board Proceeding dated November 17, 2010

SECRETARY’S NOTE: ELECTION OF OFFICERS WAS HELD ON OCTOBER 04, 2016

RETIRED MEMBERS OF THE DEKALB COUNTY PUBLIC BUILDING COMMISSION

A-Z Index Online Records Property Data and Maps Job Opportunities Calendar